Nowości i powroty kwietnia

Platformy streamingowe mają się aktualnie całkiem nieźle. Co prawda, produkowanie nowych seriali jest mocno utrudnione, ale Netflix czy HBO dysponują tak wielką bazą filmów i seriali, że użytkownicy nie mogą narzekać na nudę. To jest bardzo dobry czas na nadrobienie np. klasyki, czyli seriali, które koniecznie trzeba zobaczyć, a na które nigdy nie było czasu. Głównie oczywiście przez to, że mają one kilka, albo kilkanaście sezonów z godzinnymi odcinkami. A umówmy się, że perspektywa dziesięciu sezonów po trzynaście odcinków każdy, nie jest jakąś wielką zachętą.

Dla tych, którzy nie mają cierpliwości do The Sopranos czy The Wire, jest dobra wiadomość. W sieci wciąż pojawiają się nowe produkcje lub nowe sezony starszych tytułów, które zostały nagrane jeszcze przed pandemią koronawirusa, a które właśnie przeszły proces postprodukcji i już niebawem będą dostępne dla użytkowników. Mam dzisiaj dla Was cztery takie seriale, na które warto zwrócić uwagę w kwietniu!

ATLANTA’S MISSING AND MURDERED: THE LOST CHILDREN – premiera 6 kwietnia

Sprawa, która latem 1979 roku wstrząsnęła nie tylko Atlantą, ale całymi Stanami Zjednoczonymi. W ciągu niespełna dwóch lat, w Atlancie doszło do serii niewyjaśnionych zaginięć i morderstw czarnoskórych dzieci, pochodzących z biednych dzielnic miasta. Nie potrafiła pomóc lokalna policja, ani FBI, które po pewnym czasie zainteresowało się tą sprawą. Podejrzenia padały m.in. na członków Ku Klux Klanu, ale nikt nie był w stanie znaleźć wystarczająco mocnych dowodów. W marcu 1981 udało się złapać, a następnie oskarżyć 23-letniego czarnoskóry Wayne’a Williamsa. Prokuratura była w stanie udowodnić mu zaledwie dwa morderstwa: 27-letniego Nathaniela Catera i 21-letniego Jimmy’ego Raya Payne’a. Williams został skazany na podwójne dożywocie. Aktualnie odsiaduje swój wyrok, utrzymując wciąż, że jest niewinny. Sprawa wciąż budzi wiele kontrowersji i została ponownie otwarta w 2005 roku, na skutek nowych dowodów.

AFTER LIFE – sezon 2, premiera 24 kwietnia

Zgorzkniały, cyniczny i wkurwiony na świat Tony, właśnie w ten, zrozumiały przecież sposób, przeżywa śmierć swojej żony. Nie jest w stanie zaakceptować tego, że jego ukochana odeszła i nie zamierza tego ukrywać. Tonym jest nie kto inny, tylko Ricky Gervais. Tak, to ten gościu, który tak pięknie poprowadził w zeszłym roku Złote Globy. Bardzo się cieszę, że są na świecie tacy ludzie jak Ricky, którzy pokazują te prawdziwe, szare barwy życia. Te, którym daleko do odcieni komedii romantycznych i jaskrawych kolorów show-biznesu. After Life to czarna komedia z wysoko zawieszoną poprzeczką humoru. Drugi sezon będzie wielką przyjemnością. Na YouTubie nie znalazłem jeszcze zapowiedzi drugiego sezonu, dlatego wklejam zwiastun z pierwszej serii.

KILLING EVE – sezon 3, premiera 13 kwietnia

Morderczyni na zlecenie i agentka MI5, która ją ściga, mają ze sobą zaskakująco wiele wspólnego. Jest między nimi niewidoczny magnetyzm, który sprawia, że mimo, iż są po przeciwnych stronach barykady, nie są w stanie odegrać swoich ról do końca. Świetna kreacja Sandry Oh i rewelacyjne wręcz wcielenie Jodie Comer, która jest bardzo niestabilną, chaotyczną, ale jednocześnie skuteczną do bólu zabójczynią.

LA CASA DE PAPEL – sezon 4, premiera 3 kwietnia

Genialny produkt marketingowy i prawdopodobnie najpopularniejszy aktualnie, hiszpański serial sensacyjno-rozrywkowy. “Dom z papieru” jest bez wątpienia fenomenem. Historia złodziejaszków w czerwonych kubraczkach, bardzo szybko przebiła się do globalnej popkultury, stając się jednocześnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych seriali Netflixa. Pierwsze dwa sezony, które w hiszpańskiej telewizji funkcjonowały, jako spójna całość, były naprawdę świetne. Świeży pomysł, nowe twarze i ciekawa w gruncie rzeczy fabuła, zagwarantowały serialowi rzeszę wiernych fanów. I na drugim sezonie powinno się to skończyć. Trzeci, mimo że przyniósł oczywiście sporo emocji, był już bardzo przewidywalny i zaczął niebezpiecznie zbliżać się stylem do latynoskich telenoweli. Nie jestem fanem tej produkcji, ale życzę im, żeby czwarty sezon był dobrym zwieńczeniem historii Profesora, Tokio, Rio i Nairobi.